| : | XC6201P282PR-G |
|---|---|
| : | Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators |
| : | Torex Semiconductor Ltd. |
| : | IC REG LINEAR 2 |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Torex Semiconductor Ltd. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-243AA |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output | 250mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Number of Regulators | 1 |
| Supplier Device Package | SOT-89 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.4V @ 200mA |
| Protection Features | Over Current |