| : | SD6030-3R3-R |
|---|---|
| : | Fixed Inductors |
| : | PowerStor (Eaton) |
| : | FIXED IND 3.3UH |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | SD6030 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±30% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 24mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 2.4A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Inductance | 3.3 µH |
| Current Rating (Amps) | 3.54 A |