
| : | SCAP,PBL-2.5/5.4 |
|---|---|
| : | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| : | Tecate Group |
| : | CAP 2.5F 5.4V U |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Tecate Group |
| Series | PBL |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.866" L x 0.472" W (22.00mm x 12.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Spacing | 0.472" (12.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 180mOhm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Capacitance | 2.5 F |
| Voltage - Rated | 5.4 V |