
| : | MMBTRA106SS |
|---|---|
| : | Single, Pre-Biased Bipolar Transistors |
| : | Diotec Semiconductor |
| : | IC |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Diotec Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | PNP - Pre-Biased |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 80 @ 10mA, 5V |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100 mA |
| Power - Max | 200 mW |
| Frequency - Transition | 200 MHz |
| Resistor - Base (R1) | 4.7 kOhms |
| Resistor - Emitter Base (R2) | 47 kOhms |