
| : | LFXTAL085842 |
|---|---|
| : | Crystals |
| : | IQD Frequency Products |
| : | CRYSTAL 16.0MHZ |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | IQD Frequency Products |
| Series | IQXC-42 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Load Capacitance | 8pF |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | MHz Crystal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Frequency Tolerance | ±10ppm |
| Operating Mode | Fundamental |
| Height - Seated (Max) | 0.020" (0.50mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 150 Ohms |
| Frequency | 16 MHz |