
| : | FP1308-R32-R |
|---|---|
| : | Fixed Inductors |
| : | PowerStor (Eaton) |
| : | FIXED IND 320NH |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | FLAT-PAC, FP1308 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.539" L x 0.510" W (13.70mm x 12.95mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 0.24mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 45A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Inductance | 320 nH |
| Current Rating (Amps) | 68 A |