| : | FDY4001CZ |
|---|---|
| : | FET, MOSFET Arrays |
| : | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| : | MOSFET N/P-CH 2 |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Series | PowerTrench® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Configuration | N and P-Channel |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Power - Max | 446mW |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 200mA, 150mA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 60pF @ 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5Ohm @ 200mA, 4.5V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 1.1nC @ 4.5V |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.5V @ 250µA |
| Supplier Device Package | SOT-563F |