
| : | ELVH-M500G-HRND-C-N2A4 |
|---|---|
| : | Pressure Sensors, Transducers |
| : | Amphenol All Sensors |
| : | SENSOR 7.25PSIG |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Amphenol All Sensors |
| Series | ELV |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Temperature Compensated |
| Package / Case | 8-DIP (0.524", 13.30mm), Side Port |
| Output Type | I2C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output | 14 b |
| Operating Pressure | 7.25PSI (50kPa) |
| Pressure Type | Gauge |
| Accuracy | ±0.25% |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Termination Style | PC Pin |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Port Size | Male - 0.06" (1.6mm) Tube |
| Port Style | Barbed |
| Maximum Pressure | 14.94PSI (103kPa) |