
| : | EKY-160ELL222MM15S |
|---|---|
| : | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| : | United Chemi-Con |
| : | CAP ALUM 2.2MF |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | United Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Capacitance | 2.2 mF |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.6575 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.21 A @ 100 kHz |