| : | DR1040-5R2-R |
|---|---|
| : | Fixed Inductors |
| : | PowerStor (Eaton) |
| : | FIXED IND 5.2UH |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | DR1040 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±30% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 17mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 5.5A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Inductance | 5.2 µH |
| Current Rating (Amps) | 5.4 A |