
| : | AW821KE |
|---|---|
| : | Through Hole Resistors |
| : | Ohmite |
| : | 2.5W BULK CERAM |
| : | - |
| : | Box |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Ohmite |
| Series | A |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Power (Watts) | 2.5W |
| Tolerance | ±10% |
| Features | Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.512" Dia (13.00mm) |
| Composition | Ceramic |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Resistance | 820 Ohms |