
| : | AGC0805X7R101-105KXE-CT |
|---|---|
| : | Ceramic Capacitors |
| : | Venkel LTD |
| : | Auto Grade Capa |
| : | - |
| : | Strip |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Venkel LTD |
| Series | AGC |
| Package | Strip |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 100V |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | Automotive |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Thickness (Max) | 0.059" (1.50mm) |
| Capacitance | 1 µF |