
| : | AGC0402X7R500-222KNP-CT |
|---|---|
| : | Ceramic Capacitors |
| : | Venkel LTD |
| : | Auto Grade Capa |
| : | - |
| : | Strip |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Venkel LTD |
| Series | AGC |
| Package | Strip |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | Automotive |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Capacitance | 2200 pF |