
| : | 740-21043 - FT 18-2 ID-NS-K4 |
|---|---|
| : | Photoelectric, Industrial |
| : | SensoPart |
| : | Photoelectric d |
| : | - |
| : | Retail Package |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | SensoPart |
| Series | M18 |
| Package | Retail Package |
| Product Status | ACTIVE |
| Adjustment Type | Adjustable, Potentiometer |
| Sensing Distance | 31.496" (800mm) |
| Sensing Method | Diffuse |
| Operating Temperature | -25°C ~ 55°C |
| Output Configuration | NPN |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Response Time | 1ms |
| Ingress Protection | IP67 |
| Cable Length | 78.74" (2m) |
| Connection Method | Cable |
| Light Source | Infrared LED |