
| : | 1N966B |
|---|---|
| : | Single Zener Diodes |
| : | Motorola |
| : | 1N966 - ZENER D |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Motorola |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±5% |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16 V |
| Impedance (Max) (Zzt) | 17 Ohms |
| Supplier Device Package | DO-204AH (DO-35) |
| Power - Max | 500 mW |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 12.2 V |